Avioni C919 i Kinës do të shfaqet për herë të parë në “Singapore Airshow 2024”
2024-02-12 12:38:24

Foto nga VCG

Avioni i pasagjerëve C919 i Kinës do të kryejë demonstrime fluturimi në “Singapore Airshow 2024”, që do të zhvillohet më 20-25 shkurt, njofton “CGTN”.

Kjo do të jetë hera e parë që avioni merr pjesë në ngjarjen më me ndikim të hapësirës ajrore dhe të mbrojtjes në Azi.

Eventi ajror i këtij viti, e cila do të zhvillohet në Qendrën e Ekspozitës Changi, do të shfaqë gjithsej tetë shfaqje ajrore duke përfshirë një fluturim nga gjashtë Forca Ajrore dhe dy kompani tregtare.

Shfaqjet ajrore do të përfshijnë ekipe aerobatike nga India, Australia, Indonezia dhe Koreja e Jugut.

Bombarduesi B-52 i Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara do të bëjë gjithashtu një “flypast” në shfaqjen ajrore dhe Forcat Ajrore të Singaporit do të dërgojnë avionin e saj luftarak F-15 dhe helikopterin sulmues “Apache”.

Zhvilluar nga “Commercial Aircraft Corporation of China, Ltd” (COMAC), avioni i parë C919 bëri fluturimin e tij inaugurues tregtar midis Komunës së Shangait të Kinës lindore dhe kryeqytetit Pekin më 28 maj 2023. Që nga 31 dhjetor 2023, Flota C919 e “China Eastern Airlines” ka grumbulluar më shumë se 2200 orë fluturimi të sigurta, ka përfunduar 655 udhëtime fluturimi komerciale dhe ka transportuar afro 82.000 pasagjerë. (Fatosi)