Vitin e Ri Kinez - Udhëzues thelbësor për turistët e huaj
2024-02-02 14:56:15


Foto nga Xinhua

Kina po përqafon një bum turistik gjatë festës së ardhshme tetëditore të Festës së Pranverës (Viti i Ri Kinez), sipas të dhënave nga disa platforma vendase të udhëtimit në internet.

Festa e Pranverës, e cila bie më 10 shkurt të këtij viti, është rasti më i madh për bashkime familjare dhe paralajmëron fillimin e pranverës. Vendi zbatoi një politikë pa viza për mbajtësit e pasaportave të zakonshme nga disa vende vitin e kaluar. Ai ka vendosur gjithashtu një sërë masash për të lehtësuar hyrjen e shtetasve të huaj për biznes, arsim dhe turizëm në fillim të këtij muaji, duke promovuar më tej zbavitjen gjatë udhëtimeve.

Në mesin e janarit, një raport mbi parashikimin e tregut të udhëtimit gjatë Festivalit të Pranverës 2024, i publikuar nga agjencia kryesore e udhëtimeve në internet e Kinës, Trip.com, tregoi se porositë e udhëtimit për hyrje gjatë pushimeve u rritën më shumë se 10 herë nga viti në vit. Porositë vijnë kryesisht nga vende si Japonia, Shtetet e Bashkuara, Republika e Koresë, Malajzia, Australia, Mbretëria e Bashkuar, Kanadaja, Vietnami, Gjermania dhe Tajlanda.

Foto nga Xinhua

Por cilat vende ia vlen të eksplorohen në Kinë gjatë festivalit? Çfarë duhet t'i kushtojnë vëmendje vizitorët e huaj gjatë udhëtimit në të gjithë vendin?

Vende për aktivitete sportive dimërore

Aktivitetet sportive dimërore janë bërë gjithnjë e më të njohura në Kinë që nga Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit 2022. "Qyteti i akullit" Harbin në provincën më veriore, Heilongjiang, është padyshim destinacioni kryesor për turistët vendas dhe të huaj këtë dimër.

Një vizitë në Harbin në parkun e njohur tematik zakonisht është në krye në itineraret e turistëve. Me mbi një mijë skena të ngrira, duke përfshirë përshkrime magjepsëse të Vitit të Dragoit, parku ofron gjithashtu një sërë aktivitetesh argëtuese, si çiklizmi dhe rrëshqitje në akull. Po ashtu, duhet patjetër të shfrytëzohet rasti për t’u mrekulluar nga një pamje panoramike e tokës së akullt të çudirave nga karruseli 400 metra i lartë.

Të apasionuarit pas sporteve dimërore mund të konsiderojnë gjithashtu nisjen e një udhëtimi tre orësh me tren nga Harbin në malin Changbai në provincën ngjitur Jilin. Ky rajon pret disa vendpushime skish të nivelit më të lartë, duke ofruar një strehë për të apasionuarit pas skive. Përtej emocioneve të sporteve dimërore, liqeni Tianchi që të lë pa frymë qëndron si një atraksion i jashtëzakonshëm piktoresk i vendosur mes maleve të mbuluara me borë. Për më shumë adrenalinë, vizitorët mund të përfshihen në përvojën emocionuese të rafting në kanion.

E vendosur në lindje të Jilin, Prefektura Autonome Koreane Yanbian, afërsisht 200 km nga mali Changbai, mund të jetë një tjetër destinacion për udhëtimin e këtij viti të Festivalit të Pranverës. Prefektura po zhvillon një festival fenerësh që paraqet zakonet popullore koreane, duke i shtuar një prekje unike kulturore festimeve. Yanbian shquhet midis destinacioneve globale të turizmit të akullit dhe borës për shkak të aktiviteteve unike.

Jilin ka miratuar 27 masa politikash, duke përfshirë zbritjet në çmimet e biletave dhe kuponët turistikë, për të ofruar një përvojë të qetë për vizitorët.

Peizazhe të mrekullueshme

Qyteti bregdetar tropikal i Sanya, i vendosur në provincën Hainan të Kinës Jugore, ka mahnitur vazhdimisht vizitorët me pamjet e tij të detit që të lënë pa frymë dhe rrezet e bollshme të diellit. Qyteti është veçanërisht tërheqës për ata që kërkojnë pushim nga dimri i ftohtë. Aktivitetet e rekomanduara për turistët e huaj përfshijnë banjot e diellit në bregdet ndërsa shijojnë perëndimin e diellit, përfshirjen në aventura nënujore si zhytja dhe shëtitjet në pyllin tropikal për të thithur ajrin e freskët.

Sanya pritet të presë ngjarje të shumta emocionuese gjatë Festivalit të Pranverës, të tilla si një shfaqje që integron artin pop me kërcimin tradicional të dragoit, shfaqje me dron dhe një festival birre.

Foto nga Xinhua

Duke u kthyer në Kunming, kryeqendra e provincës Yunnan të Kinës Jugperëndimore, ky "qytet pranveror" i njohur për motin e tij të butë, është një destinacion i shkëlqyer për entuziastët e natyrës. I vendosur mes përqafimit të maleve në tre anët dhe i zbukuruar nga liqeni vezullues Dianchi nga ana tjetër, këtu atraksionet turistike presin gjithashtu eksplorimin dhe zbulimin.

Qyteti antik i Pingyao në provincën Shanxi të Kinës Veriore qëndron si një zgjedhje kryesore për entuziastët e historisë, me mbi 2700 vjet histori të pasur dhe të njohur për arkitekturën e lashtë të ruajtur në mënyrë të përsosur. Gjatë ngjarjeve vjetore të Festës së Pranverës në Pingyao, vizitorët kanë mundësinë të veshin kostume tradicionale dhe të marrin pjesë në festime. Duke shëtitur nëpër rrugë të zbukuruara me stile tradicionale kineze, të ndriçuara nga dritat e arta dhe fenerë të kuq, vizitorët mund të shijojnë një pamje magjepsëse të trashëgimisë kulturore të qytetit.

Vende me zakone unike

Për turistët e interesuar thellësisht për kulturën popullore kineze, ndjekja e panaireve të tempujve gjatë Festës së Pranverës është një përvojë që duhet provuar. Të konsideruara si një festë kulturore e gjallë, këto panaire janë të njohura në të gjithë vendin, veçanërisht në Kinën Veriore. Kur bëhet fjalë për atmosferën festive, disa nga panairet më me gjallëri mbahen në kryeqytetin kinez, Pekin, ku vizitorët mund të zhyten në shfaqjet tradicionale të fenerëve, të kënaqen me kuzhinën lokale dhe të përjetojnë sharmin e zanateve tradicionale kineze.

Poshtë në jug, Guangzhou, kryeqendra e provincës Guangdong, është i njohur për vallet e tij të gjalla të luanëve dhe dragoit, duke i shtuar një frymë festive aktiviteteve. Gjatë festës së Pranverës 2024, metropoli do të presë ngjarje të tilla si parada e vallëzimit të dragoit dhe luanit. Vlen të përmenden veçanërisht fishekzjarrët e planifikuar për ditën e parë të Festës së  Pranverës.

Kuzhina

Foto nga Xinhua

Një udhëtim në Pekin do të ishte i paplotë pa një vizitë në Murin e Madh, ashtu siç do të ishte i paplotë pa shijuar rosën e pjekur të Pekinit. E cilësuar shpesh si “gjëja e parë që provohet në Kinë", kjo pjatë me historinë e saj të gjatë dhe statusin e dikurshëm si një delikatesë mbretërore, u premton turistëve të huaj një shije legjendare dhe një përvojë të paharrueshme.

Dega e Quanjude në Pekin, një nga restorantet më të njohura ku shërbehet rosa e pjekur në Kinë, mund të jetë një zgjedhje e preferuar për të shijuar rosën e pjekur. E vendosur në Qianmen një distrikt i zhurmshëm tregtar që nga Dinastia Qing (1644-1911), vendi është shpesh aq i mbushur me njerëz saqë gjithnjë ka radhë të gjata.

Megjithatë, kuzhina e Pekinit ofron shumë më tepër se kaq. Vizitorët mund të vazhdojnë të eksplorojnë rrethin tregtar Qianmen, i cili ka një atmosferë festive gëzimi dhe mbarësie gjatë Festivalit të Pranverës. Delikatesat lokale, veçanërisht në një restorant të quajtur Donglaishun, i njohur për specialitetin e tij - mish deleje i zier në çast - nuk duhen humbur.

Vitet e fundit, pjatat kineze me shije pikante kanë fituar popullaritet, veçanërisht në Azinë Juglindore. Për turistët e huaj këshillohet të kërkojnë kuzhinën më autentike në provincën Sichuan të Kinës Jugperëndimore dhe komunën Chongqing.

Si një nga katër kuzhinat kryesore kineze, kuzhina e Guangdong, vazhdon të impresionojë entuziastët e ushqimit, duke e bërë atë një zgjedhje ideale për të huajt që vlerësojnë një shije të lehtë. Delikatesa të tilla si karkaleca të zier, patë e pjekur, kërpudha të vogla dhe brinjë të ziera me kumbulla do të kënaqin shijet e klientëve. Udhëtarët mund të kënaqen me këtë kuzhinë kur eksplorojnë Zonën e Madhe të Gjirit Guangdong-Hong Kong-Makao, duke e bërë atë një zgjedhje të përshtatshme për turnetë dimërore.

Këshilla për udhëtim të mbarë

1. Përdorni aplikacionin Trip.com ose aplikacionin Qunar.com për rezervime pa probleme të turneve në grup, biletave ajrore dhe hekurudhore, hoteleve dhe shfaqjeve të ndryshme. Për ndihmë, turistët mund të kontaktojnë linjën e ndihmës së klientit.

2. Eksploroni një mori opsionesh për ushqimin, me komente të dobishme, në aplikacionet Meituan dhe Dianping, platformat kryesore në internet të Kinës, që mbulojnë gjithçka, nga restorantet luksoze deri te gurët e çmuar.

3. Kryeni pagesa me lehtësi përmes Alipay dhe WeChat Pay, ofruesit kryesorë të shërbimeve të pagesave në internet të Kinës që tani pranojnë karta bankare ndërkombëtare.

5. Për të shmangur kohët e pikut të udhëtimit, planifikoni udhëtimin tuaj për periudhën e mesme të festës. Kontrolloni orët e hapjes së pikave piktoreske dhe restoranteve gjatë festivalit për të shmangur çdo mbyllje të mundshme.