Pakti shkencor sjell përfitime për Kinën dhe SHBA-në
2024-02-01 11:31:37

Më 31 janar 1979, atëherë zëvendëskryeministri Deng Xiaoping dhe presidenti i atëhershëm i Shteteve të Bashkuara Jimmy Carter bashkë-nënshkruan Marrëveshjen historike të Bashkëpunimit Shkencës dhe Teknologjisë Kinë-Shtetet e Bashkuara në Uashington, gjatë vizitës historike të Deng në SHBA.

"Ne sapo kemi përfunduar një përpjekje domethënëse, megjithatë ky nuk është një fund, por një fillim," tha Deng në fjalimin e tij në ceremoninë e nënshkrimit.

Ky vit shënon 45 vjetorin e marrëdhënieve diplomatike dypalëshe dhe marrëveshja ishte një nga paktet e para ndërqeveritare të nënshkruara nga të dy vendet në vazhdën e vendosjes së marrëdhënieve.

foto nga VCG

foto nga VCG

Marrëveshja, që do të nënshkruhet çdo pesë vjet, është miratuar disa herë nga të dy qeveritë, si Deklarata e Përbashkët Kinë-SHBA në 2011 e lëshuar gjatë vizitës së presidentit të atëhershëm Hu Jintao në SHBA.

Megjithatë, në vitet e fundit, Uashingtoni ka rritur sanksionet kundër Kinës në fusha të tilla si shkenca dhe teknologjia, dhe disa figura politike amerikane kanë kundërshtuar publikisht zgjatjen ose rinovimin e marrëveshjes, duke krijuar pengesa të reja për bashkëpunimin. Në anën tjetër të Oqeanit Paqësor, presidenti Xi Jinping ka vënë vazhdimisht theks të madh në një bashkëpunim të tillë dypalësh.

Gjatë vizitës së tij në vitin 2015 në SHBA, Xi u takua dhe bisedoi me drejtues të kompanive teknologjike kineze dhe amerikane në Seattle.

Në nëntor në San Francisko, Xi shtrëngoi duart dhe shkëmbeu kënaqësi me CEO të Apple, Tim Cook dhe CEO të Tesla, Elon Musk, kur mori pjesë në një pritje të organizuar nga grupe miqësore.

Në samitin e San Franciskos midis Xi dhe Presidentit të SHBA Joe Biden, kreu i shtetit i Kinës  vuri në dukje se të dyja palët duhet të punojnë së bashku për të promovuar bashkëpunim reciprokisht të dobishëm dhe ata duhet të kryejnë bashkëpunim në fusha të tilla si inteligjenca artificiale, shkenca dhe teknologjia.

Kundërshtimi i përparimit teknologjik të Kinës nuk është gjë tjetër veçse një lëvizje për të frenuar zhvillimin me cilësi të lartë të saj dhe për t'i privuar popullit kinez të drejtën e tyre për zhvillim, shtoi Xi.

Pas samitit, Ministri i Jashtëm Wang Yi u tha gazetarëve se të dy palët "ranë dakord të fillojnë konsultimet" për rinovimin e marrëveshjes.

Vëzhguesit e politikave në të dy vendet thanë se politikëbërësit veçanërisht në Uashington  duhet të marrin vendime për të ndjekur shpejt rinovimin e marrëveshjes dhe "shkëputja" në teknologji vetëm do të minojë fuqitë e SHBA-së në këto fusha.

Ambasadori kinez në SHBA Xie Feng tha se bazuar në marrëveshjen, të dy vendet "kanë kryer një bashkëpunim të standardeve të larta dhe të shumëfishta në dhjetëra fusha, duke përfshirë kërkimin bazë, shëndetin publik, energjinë, mbrojtjen e mjedisit dhe shkencën bujqësore".

"Nga një bashkëpunim i tillë kanë përfituar jo vetëm të dy vendet, por edhe mbarë njerëzimi," tha ai në një pritje më 16 janar me rastin e përvjetorit të marrëdhënieve dypalëshe.

Stephen Orlins, president i Komitetit Kombëtar për Marrëdhëniet SHBA-Kinë, tha në një forum të mbajtur nga Qendra Carter në fillim të këtij muaji se mbajtja e marrëveshjes në këmbë kërkon njëfarë niveli guximi.

foto nga VCG

foto nga VCG

Uashingtoni "ka mbajtur një qëndrim ambivalent" ndaj marrëveshjes dhe bashkëpunimit dypalësh në teknologji, tha Su Xiaohui, zëvendësdrejtore e Departamentit të Studimeve Amerikane në Institutin Kinez të Studimeve Ndërkombëtare.

"SHBA-ja në fakt njohu përfitime të mëdha jo pengesa që u sollën interesave të saj kombëtare gjatë dekadave të fundit, por ajo gjithashtu ka frikë se hegjemonia e saj do të sfidohet nga forca ushtarake në rritje kineze e fuqizuar nga teknologjia ... Bashkëpunimi në këto fusha me siguri mund të fitohet. - Fito”, tha ajo.

Kur iu drejtua një forumi në Davos, Zvicër, këtë muaj, Xue Lan, një profesor në Institutin e Administratës Publike të Universitetit Tsinghua, tha se bashkëpunimi dypalësh në kërkimin themelor duhet të rifillojë në një datë të hershme dhe të dy palët mund të hetojnë mundësinë në fushat më të avancuara si teknologjitë e gjelbra.

Gjatë javës së kaluar, Pekini dhe Uashingtoni bënë një hap më afër bashkëpunimit shkencor dhe teknologjik duke përcaktuar axhendën për teknologjitë e AI.

Pas bisedimeve në Bangkok midis diplomatit të lartë kinez Wang Yi dhe Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, Jake Sullivan, të cilat përfunduan të shtunën, të dyja palët konfirmuan se takimi i parë i mekanizmit të dialogut ndërqeveritar SHBA-Kinë mbi inteligjencën artificiale do të mbahet në pranverë.

foto nga VCG

foto nga VCG

Arati Prabhakar, drejtor i Zyrës së Politikës së Shkencës dhe Teknologjisë në Shtëpinë e Bardhë, tha në një intervistë me Financial Times javën e kaluar se SHBA dhe Kina do të punojnë së bashku në muajt e ardhshëm për të reduktuar rreziqet që lidhen me zhvillimin e shpejtë të teknologjisë AI.

"Ne jemi në një moment kur të gjithë e kuptojnë se AI është teknologjia më e fuqishme ... Por unë mendoj se vendi i vetëm ku të gjithë mund të pajtohemi vërtet është se duam të kemi një bazë teknologjike që është e sigurt dhe efektive," tha ajo.

Autor i artikullit Zhang Yunbi