PLA kryen stërvitje rreth ishullit Tajvan 'për të kundërshtuar provokimet'
2023-01-09 16:20:44

Foto: CGTN

Komanda e Zonës Lindor e Ushtrisë Çlirimtare Popullore Kineze zhvilloi stërvitje të përbashkëta patrullimi alarmi dhe stërvitje luftarake rreth ishullit të Tajvanit të dielën.

Në një deklaratë të lëshuar vonë gjatë ditës, koloneli i lartë Shi Yi, zëdhënës i Komandës së Zonës Lindor të Ushtrisë Çlirimtare Popullore Kineze, tha se masa ishte në përgjigje të provokimit nga forcat e jashtme dhe forcat e "pavarësisë së Tajvanit".

Stërvitjet e përbashkëta të gatishmërisë luftarake në ujërat dhe hapësirën ajrore rreth ishullit përfshinin trupa të shërbimeve të shumta dhe ishin krijuar për të praktikuar sulmin tokësor dhe sulmin detar, tha Shi.

Stërvitjet e para të tilla në vitin 2023 erdhën pasi shkatërruesi i raketave të drejtuara USS Chung-Hoon lundroi përmes ngushticës së Tajvanit më 5 janar. (Çang Çuo)