Shefi i OBSH-së: Ka shumë arsye për të shpresuar në vitin 2023
2022-12-23 14:17:10

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Edhe pse viti 2022 ishte një vit shumë sfidues për shëndetin global, ka ende shumë arsye për shpresë me afrimin e vitit të ri, deklaroi drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, përcjell “Xinhua”.

Gjatë vitit 2022, viti i tretë i pandemisë Covid-19, pati gjithashtu shpërthime globale të lisë së majmunëve, shpërthime kolere në shumë vende dhe një shpërthim Ebole në Ugandë. Po ashtu, thatësira dhe përmbytjet goditën Bririn e Afrikës, si dhe pati përmbytje në Pakistan.

Megjithatë, shefi i OBSH-së tha në një konferencë shtypi se pandemia e Covid-19 po zbehet, po ashtu edhe linja e majmunëve dhe rastet e Ebolës në Ugandë.

“Ne shpresojmë që secila prej këtyre emergjencave do të shpallet e përfunduar në pika të ndryshme vitin e ardhshëm”,- tha ai.

Numri i vdekjeve javore të raportuara nga Covid-19 në mbarë botën ka rënë me pothuajse 90 për qind që nga kulmi në fund të janarit, shtoi ai, kur vala Omicron ishte në lëvizje të plotë. Megjithatë, ai paralajmëroi gjithashtu se pandemia nuk ka mbaruar. Boshllëqet në mbikëqyrje, testim dhe renditje ende e bëjnë të vështirë të kuptosh saktësisht se si po ndryshon virusi; dhe boshllëqet në vaksinim kanë lënë miliona njerëz, veçanërisht punonjësit e shëndetësisë dhe të moshuarit, në rrezik të lartë të sëmundjeve të rënda dhe vdekjes.

Shefi i OBSH-së identifikoi pesë prioritete për autoritetin botëror të shëndetësisë në vitin 2023: fokusimi në promovimin e shëndetit dhe parandalimin e sëmundjeve; promovimi i mbulimit universal shëndetësor; forcimi i gatishmërisë dhe reagimit ndaj emergjencave; avancimi në kërkim, shkencë e teknologji; si dhe vazhdimi i reformës së OBSH-së.

Ai tha gjithashtu se angazhimi politik nga lidershipet kombëtare është vendimtar, pasi pesë prioritetet duhet të zbatohen në nivel kombëtar. (Irma)