Covid 19/ Kina prodhon 60 milionë komplete testimi të antigjenit çdo ditë
2022-12-21 18:49:08

foto nga VCG

foto nga VCG

Prodhimi ditor i kompleteve të testimit të antigjenit në Kinë ka arritur në rreth 60 milionë njësi, ndërsa vendi rrit prodhimin e furnizimeve mjekësore anti-Covid.

Shifrat u publikuan nga Huang Guo, zëvendësdrejtor i Administratës Kombëtare të Produkteve Mjekësore, në një konferencë për shtyp të martën, citon “Xinhua”.

foto nga VCG

foto nga VCG

Ndërkohë, kapaciteti i prodhimit të ibuprofenit dhe paracetamolit po rritet gjithashtu, me përbërës të mjaftueshëm farmaceutikë aktivë për të përmbushur kërkesën e brendshme, tha Huang.

Kina gjithashtu ka rritur goditjen e saj ndaj rritjes së çmimeve në lidhje me ilaçet dhe furnizimet e tjera që lidhen me Covid-19.

Gjatë dy javëve të fundit, sipas Administratës Shtetërore për Rregullimin e Tregut, janë vendosur gjoba me vlerë rreth 2.58 milionë juanë (rreth 369.300 dollarë amerikanë) në 307 raste që përfshijnë praktika të tilla të paligjshme. (Elona)