SHBA shpall paketën më të madhe të armëve për Ukrainën
2022-08-26 11:47:25

Foto:VCG

Shtetet e Bashkuara njoftuan të mërkurën një këst shtesë të ndihmës për sigurinë për Ukrainën me vlerë rreth 3 miliardë dollarë amerikanë, ndihma më e madhe e njëhershme e armëve për Kievin që erdhi pasi konflikti Rusi-Ukrainë arriti në shenjë gjysmë viti, njofton Xinhua.

Sipas një ndarjeje nga Departamenti i Mbrojtjes (DoD), artikujt në paketën e saposhpallur përfshijnë gjashtë sisteme shtesë të avancuara kombëtare të raketave sipërfaqe-ajër (NASAMS) me municione shtesë për NASAMS,  245,000 fishekë municione artilerie 155 mm, 65,000 fishekë municione mortajash 120 mm,  24 radarë kundër-artilerie, sisteme ajrore pa pilot Puma (UAS) dhe pajisje mbështetëse për sistemet Scan Eagle UAS, sisteme kundër UAS "Vampire", si dhe sisteme raketash të drejtuara me lazer.

Shtetet e Bashkuara kanë dhënë më shumë se 13.5 miliardë dollarë ndihmë për sigurinë për Ukrainën që kur Biden mori detyrën.

E mërkura shënon si 31 vjetorin e pavarësisë së Ukrainës nga Bashkimi Sovjetik, ashtu edhe 6 mujorin e konfliktit Rusi-Ukrainë.

Biden tha në një deklaratë më herët gjatë ditës se ndihma e fundit e armëve, e vlerësuar në 2.98 miliardë dollarë dhe më e madhja e këtij lloji deri më sot, është pjesë e angazhimit të Uashingtonit për të mbështetur "popullin e Ukrainës ndërsa ata vazhdojnë luftën për të mbrojtur sovranitetin e tyre. ."