IAEA mund të vizitojë centralin bërthamor të Zaporizhzhias brenda disa ditësh
2022-08-25 14:44:55

Foto:VCG

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike njoftoi të martën se misioni i saj i ekspertëve mund të vizitojë termocentralin bërthamor të Zaporizhzhias në Ukrainën jugore brenda ditëve të ardhshme nëse negociatat në vazhdim do të kenë sukses, përcjell “Xinhua”.

Drejtori i Përgjithshëm i agjencisë, Rafael Grossi, tha në një deklaratë se ai po vazhdon të konsultohet në mënyrë aktive dhe intensive me të gjitha palët në mënyrë që ky mision jetik i IAEA-s të mund të zhvillohet pa vonesa të mëtejshme.

Ai përsëriti rëndësinë e misionit të IAEA-s në stabilizimin e situatës së sigurisë bërthamore dhe sigurisë në uzinën e Zaporizhzhias.

Fabrika, një nga më të mëdhatë në Evropë, është kontrolluar nga forcat ruse që nga fillimi i marsit, por stafi ukrainas vazhdon të operojë  në të. Në javët e fundit, Ukraina dhe Rusia kanë shkëmbyer akuza për sulme në objekt.

IAEA tha se ishte informuar nga Ukraina se bombardimet e reja të uzinës së Zaporizhzhias ditët e fundit dëmtuan infrastrukturën e objektit, duke përfshirë laboratorët dhe objektet kimike. (Elona)