PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Numrat dhe ngjyrat e fatit në traditën kineze
2015-12-17 17:08:06 CRI Komenti juaj Printoni

Tradita kineze

Dijetari kinez i fillimit të shekullit të kaluar Liang Qichao shkruante se Kina është një ndër 4 qytetërimet e lashta të njerëzimit krahas Babilonisë, Indisë dhe Egjiptit.Kultura e saj e lashtë dhe historia e shkruar janë promovimi më i mirë që i ka rezistuar kohës duke mbërritur deri në ditët tona. Ashtu si çdo komb edhe Kina ka bestytnitë e veta, të cilat ndonëse në një epokë të modernizimit shoqëror, ndeshen në jetën e përditëshme.

Një ndër këto bestytni, që për të huajt është krejt e panjohur është dhe ajo e numerologjisë kineze.

Numrat e fatit në Kinë

Në kulturën kineze disa numra konsiderohen si "fatsjellës" dhe kjo varet nga shqiptimi i tyre i ngjashëm me kuptime po aq fatsjellëse. Në kulturën e lashtë kineze të trashëguar deri në ditët tona simbolika e numrave është mjaft e rëndësishme. Njerëzit zgjedhin numrat e fatit kur bëhet fjalë për numrin e banesës, të telefonit, numrat që përdorin në biznes, në përzgjedhjen e datës së martesës por edhe në festime të tjera familjare apo shoqërore.

Numri 8-simbolizon begatinë, shëndetin e mirë dhe sukses në shoqëri

Kur shqiptohet në kantonisht numri 8 ngjan me fjalën "Fa" e cila do të thotë begati, sukses në shoqëri si dhe shëndet i mirë. Për ta patur më të thjeshtë kuptimin e kësaj bestytnie mjafton tju kujtoj se kur u zhvilluan Lojrat Olimpike Botërore të Pekinit. Ceremonia e hapjes që të gjithë e kujtojmë për madhështinë e saj nisi më datë 8, të muajit të 8-të pra në gusht në vitin 2008.Pra kemi të bëjmë me një renditje të numrit 8 në datën e nisjes së Lojrave Olimpike Botërore 8/8/08. Për ta plotësuar tërësisht bestytninë duhet tju risjell në vëmendje faktin se Ceremonia e hapjes së Olimpiadës së Pekinit startoi në orën 8.08 minuta të mbrëmjes.

Kinezët besojnë shumë tek harmonia dhe ekuilibri. Për këtë ata shpesh i referohen numrave të ndryshëm, shqiptimi i të cilëve ngjan me fjalë që simbolizojnë të mirën. Kështu përshembull numri 2 për kinezët simbolizon harmoninë, ndërsa numri 6 suksesin. Përsa i përket numrit 9 besohet si ai është simbol i jetëgjatësisë.

Numrat e fatit në biznes

Numrat e fatit janë shumë të rëndësishëm për ata që merren me biznes në Hong Kong. Duke qenë një qendër e rëndësishme tregtare, industriale dhe biznesi ata që merren me këto fusha zgjedhin data me fat për nënshkrimin e kontratave të biznesit, apo për nisjen e një aktiviteti biznesi. Shpesh ata zgjedhin datën 8 për tu sjellë fat, apo datën 9 për jetëgjatësi të biznesit të tyre.

Ngjyrat e fatit

Siç besohet tek numrat e fatit, një lidhje e veçantë është dhe ajo me ngjyrat. Sipas traditës kineze ngjyrat e fatit janë e verdha, e kuqja dhe e gjelbra.

E verdha- simbolizon pushtetin

Edhe perandori i parë i Kinës njihet si Perandori i Verdhë. Kina i referohet shpesh kësaj ngjyre si Toka e Verdhë apo Lumi i Verdhë. Gjatë sundimit të dinastisë Song (960-1279) pallatet perandorake ndërtoheshin me tulla të verdha. Ndërsa gjatë dinastisë Ming (1368-1644) dhe asaj të fundit Qing (1636-1911) veshjet e perandorëve ishin kryesisht në ngjyrë të verdhë. Mbisundonte e verdha nëse i referohemi një perandori të veshur me ngjyrën e verdhë, i cili jetonte në "Pallatin e Verdhë" apo shëtiste në rrugën e verdhë. Flamujt zyrtarë të perandorive kineze ishin po ashtu në ngjyrë të verdhë dhe vulat zyrtare fabrikoheshin në ngjyrë të verdhë.Nëse do të soditësh Qytetin e Ndaluar nga mali Jing të bie në sy ngjyra e verdhë që mbisundon në çatitë e tij.

E kuqja-simbolizon lumturinë, bukurinë, suksesin dhe fatin e mirë

E kuqja është ngjyra kombëtare e Kinës. Kjo ngjyrë përdoret shumë nga kinezët. Nëse i referohemi traditës na kujtohen fenerët e kuq të cilat zbukurojnë rezidenca apo qendra biznesi në Kinë. Edhe në portat e shtëpive vendosen hieroglife me ngjyrë të kuqe të cilat simbolizojnë lumturinë. Gjatë ceremonisë së dasmës nusja kineze vishet me të kuqe, por edhe në festime të ndryshme kombëtare e kuqja mbizotëron veshjet.Një tjetër simbol i Kinës janë zarfet e kuq, me të cilët shpërndahen dhuratat për Vitin e Ri Kinez.

E gjelbra simbolizon pasurinë

Nëse shëtit nëpër qytetet e ndryshme të Kinës të bie në sy se restorantet, ndërtesat e bankave janë të lyera në ngjyrë të gjelbër dhe të kuqe, si simnbole të begatisë materiale dhe të suksesit. (Eda Merepeza)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China