PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Armiqtë e 5 organeve të brendshme
2015-07-24 14:12:15 CRI Komenti juaj Printoni

Sipas teorisë së Mjekësisë Tradicionale Kineze, brenda trupit tonë, organet e brendshme kanë funksione e karakteristika të ndryshme. Trupi ynë ndërlidhet me mjedisin e jashtëm. Ka disa organe të brendshme që kërkojnë kushte mjedisore të ndryshme dhe ndikohen nga disa elemente. Në këtë artikull do të lexoni për elementet që dëmtojnë 5 organet e brendshme: mëlçi, zemër, stomak, mushkëri dhe veshkë.

Mëlçia e dëmton mbipesha

Mbipesha ndikon në shtimin e yndyrës në mëlçi dhe mund të çojë në sëmundje të mëvonshme të mëlçisë. Prandaj, duhet të pakësojmë konsumin e ushqimeve me yndyrë, të cilat janë të vështira të treten, duke rënduar ngarkesën e sistemit tretës dhe shkaktuar mahisjen e mëlçisë. Përveç kësaj, yndyra e patretur grumbullohet brenda mëlçisë, duke formuar dhjamin në mëlçi.

Çfarë duhet të bëjmë: Duhet të ulet konsumi i ushqimeve të yndyrshme dhe të skuqura. Duhet të flini 6-8 orë gjumë në ditë, të evitoni zakonin e qëndrimit natën vonë, kufizoni vëllimin e alkoolit dhe t'i kushtoni vëmendje më të madhe shëndetit tuaj. Mëlçia është organi kryesor që merret me detoksifikimin. Evitoni ilacet e shumta dhe kini kujdes për efektet e tyre anësore.

Zemrën e dëmton lodhja

Vitet e fundit, janë shtuar rastet e vdekjeve të papritura në Kinë tek të rinjtë. Mbingarkesa është armiku kryesor i zemrës. Çrregullimi afatgjatë i pushimit, presioni i madh, depresioni ose luhatjet e humorit, mbipesha, konsumi i duhanit dhe alkoolit së tepërt etj, të gjitha elementet e sipërmendur janë ndër arsyet e sëmundjeve të zemrës. Meqenëse këto elemente mund të shkaktojnë bllokimin e arterieve, mungesën akute të oksigjenit ose probleme me pompimin.

Çfarë duhet të bëjmë: Duhet të pushoni dhe të flini mjaftueshëm, të ruani një ekuilibër të qëndrueshëm psikologjik, të hani ushqime të lehta dhe të bëni stërvitje. Personat në moshën 30-45, duhet të bëjnë kontroll 1 herë në vit. Ata mbi 45 vjeç duhet të bëjnë kontroll çdo 6-muaj.

Stomakun e dëmton i ftohti

Për stomakun, "ftohtësia" nuk është një element i dashur. Kur stimulohet nga ajri i ftohtë ose ushqimet e ftohta, stomaku mund të ngushtohet, duke rezultuar në dhimbje, diarre etj. Me ardhjen e verës, shumë njerëz pëlqejnë akullore, pijet e ftohta për ta asgjësuar nxehtësinë e brendshme. Megjithëse ndihet shumë shpejt ftohtësia, arteriet e stomakut dhe të zorrës do të ngurtësohen papritmas, duke pakësuar qarkullimin e gjakut, ndikuar sekretimin e lëngut tretës dhe çrregulluar funksionet tretëse.

Si të veprojmë: Nëse doni të keni një stomak të shëndetshëm duhet të konsumi ushqimin në kohë, të shmangni mbingopjen dhe të përtypeni mirë. Në një ambient me temperaturë të lartë, përshpejtohet metabolizimit dhe disa elemente si sodiumi e kaliumi mund të eleminohen shpejt nga oranizmi. Për këtë gjatë stinës së verës duhet të konsumoni ushqimet si peshk, vezë. Përveç këtyre, duhet të konsumohen edhe fruta dhe perime të freskëta.

Mushkërinë e dëmton ndotja e mjedisit

Mushkëria ka kërkesa të larta për oksigjen. Ajri i pastër është shumë i dashur për këtë organ jetik. Kur qëndroni në një mjedis të ndotur për një kohë të gjatë, mund të nisin edhe problemet në mushkëri. Ajo ka një sistem të përsosur vetfiltrimi. Nëse treguesi PM2.5 është tepër i lartë sistemi mbrojtjës i mushkërisë do dobësohet.

Si të veprojmë: Një nga masat më të përshtatshme për shëndetin e mushkërisë është pirja e ujit. Çdo ditë, duhet të pini 6-8 gota uji. Kur ngriheni në mëngjes, pini ujë esëll me ose pa limon. Gjatë mbërmjes, përmes frymëmarrjes, avullimi të lëkurës etj., mund të keni humbje të ujit. Pirja e ujit në mëngjes mund të lehtësojë problemin e mungesës së ujit në sistemin e frymëmarrjes. Përveç kësaj, pas zgjimit në mëngjes, mund të bëni një vrap të lehtë në ajër të pastër. Mjeksët kineze sugjerojnë gjithashtu të qeshurën si një mjet efikas për mushkërinë dhe qetësinë tonë.

Veshka i frikësohet punës së natës

Të punuarit natën vonë mund të dëmtojë shëndetin e veshkave, prandaj për të gjithë ju që punoni natën për një kohë të gjatë dhe që konsumoni kafe të fortë nën kushtet e presionit të madh, mund të keni risk më të lartë për probleme në veshka. Përveç kësaj, gjatë kohës së punës dhe leksioneve, shumë persona mbajnë urinën. Në fakt, ky është edhe një tjetër zakon jo i mirë. Mbetja e urinës për një kohë të gjatë në fshikëz mund të krijojë mjedisin e shumëzimit të baktereve, të cilat mund të shkaktojnë infeksionet në uretër dhe veshkë.

Si të veprojmë: Duhet të pushoni mjaftueshëm. Kur keni probleme si anemi apo dhimbje mesi etj, duhet të shkoni sa më parë për vizitë tek mjeku. Përveç kësaj, duhet të urinoni në kohë. (Xu Guang)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China