PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kur duhet ta detoksifikoj trupin?
2014-08-08 10:28:36 CRI Komenti juaj Printoni

A ndjeheni pa energji, të lodhur, të varur nga kafeina? Këto dhe simptoma të tjera si këto mund të jenë sinjale që tregojnë se ka ardhur koha të detoksifikoni organizmin, pra për një pastrim.

Lodhja dhe konfuzioni mendor janë kryesisht si pasojë e toksinave të akumuluara në organizmin tuaj. Largoni toksinat apo helmet nga trupi me qëllim që organizmi të jetë plot energji si dhe rrisni afëtsinë tuaj të përqendrimit.

Për të bërë një pastrim të brendshëm të organimzmit nuk duhet kohë apo para të tepërta. Një detoksifikim i zakonshëm kërkon vetëm disa përbërës dhe ju merr vetëm pak koha nga dita juaj.

Po pse duhet ta detoksifikoni organizmin të paktën 2 herë në vit? Ja arsyet.

1. Nëse konsumoni shumë sheqer.

Nëse organizmi juaj ka nevojë për tepër sheqer kjo do të thotë se trupi nuk po prodhon energjinë e duhur. Pastroni mëlcinë dhe pas disa kohë do metabolimi juaj do të ndryshojë dhe do të shkojë drejt normalitetit.

2. Nëse ndjeheni vazhdimisht të lodhur

Të gjithë ne kemi ditë kur ndjehemi pak më të lodhur se zakonisht. Megjithatë nëse ndiheni shpesh të lodhur atëherë kjo është një sinjal që trupi nuk funksionon si duhet dhe që organizmit i duhet një pastrim.

3.Kur keni gazra apo çrregullime zorrësh

Bakteriet e pashëndetshme mund të shkaktojnë gazrave në një trup toksik. Largoni toksinat apo helmet nga organizmi për të rregulluar funksionin normal të tretjes dhe të zorrëve.

 

4. Jeni pa humor, të irrituar dhe keni ankth

Ndoshta I keni që të treja këto shenja! Pjesa më e madhe e neurotransmetuesit që na bën të ndihemi mirë, serotona, prodhohet në stomak. Kur trupi ka helme, zakonisht niveli i serotoninës bie. Helmet e tjera të krijuara nga parazitët shkaktojnë ankth dhe probleme të tjera me humorin përfshi edhe depresionin.

5. Keni dhimbje koke apo vuani nga migrena

Shumë helme të grumbulluara në organizëm irritojnë sistemin nervor qëndror, duke shkaktuar dhimbje koke dhe migrenë.

6. Nuk rrini dot një ditë pa një….. ose 5 filxhanë kafeje.

Në ditët e sotme kafja mund të zëvendësohet nga pijet energjike, pijet me gaz etj. Megjithatë, pija e vetme më e shëndetshme që mund të konsumoni është uji, pasi ai ndihmon në pastrimin e organizmit nga helmet, përgjegjëse për lodhjen tuaj. Zakonisht pjesë e pastrimit është konsumi i bollshëm i ujit

Imagjinoni nëse zgjoheni në mëngjes plot energji, pastrimi i organizmit nga helmet und të jetë pjesë e këtij suksesi!

Tani është stina e verës dhe pirja e ujit është më e shpeshtë se sa në dimmer, Në verë ju keni një mundësi më të madhe për të pastruar organizmin nga toksinat.

Largoni helmet nga trupi me këto pije

Mënyra më e mirë për të larguar toksinat nga trupi është nëpërmjet pirjes së ujit. Për një rezultat më të mirë ujit duhet t'i shtoni përbërësit e mëposhtëm.

•Limoni: Uji me limon është një pije e fuqishme detoksifikuese, pasi ndihmon në pastrimin e organizmit dhe për ta kthyer atë në mjedis alkalin. Siç e dini që sëmundjet në trup shfaqen kur trupi juaj anon më shumë nga mjedisi acid. Shtojini një fetë limon në një enë qelqi ose shtrydhni disa pika limon në gotën me ujë.

 

•Mendër: Mendra (mint) i jep një shije të mirë ujit edhe pa përdorur sheqer, po ashtu ndihmon shumë për tretjen.

•Trangulli: Uji me trangull nuk është vetëm për SPA. Shtoni disa feta trangulli në ujë për një hidratim të mirë, po ashtu kjo pije ka edhe veti anti-inflamatore.

 

•Xhenxhefil : E kemi theksuar edhe herët e tjera, xhenxhefili është një pastrues i mirë i organizmit tuaj, stimulon tretjen. Në gotën me ujë hidhni pak copa xhenxhefili të prera shumë hollë.

Pijet e mësipërme mund të bëjnë që të humbisni deri në 2 kg në javë.

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China