PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Si të përballoni presionin psikologjik në punë
2014-07-22 16:32:48 CRI Komenti juaj Printoni

Sot, konkurrenca në punë është bërë më e ashpër dhe më e ndërlikuar. Njerëzve u është hequr qilimi nën këmbë dhe ndjenja e tyre e sigurisë është lëkundur. Punët e rënda dhe me stres të madh duket se janë përgjegjëse për sëmundjet mendore apo problemet në shëndetin e akademikëve. Shumë punonjës që sapo janë diplomuar, për shkak se ata janë ende të rinj ndoshta vazhdojnë qëndrim të shkujdesur ashtu si në mjedisin shkollor. Megjithatë, me t'u futur në një mjedis tjetër me konkurrencë të ashpër dhe presion të lartë ata duhet të adaptohen me mjedisin e ri. Sot do të fokusohemi tek mënyrat si të eleminojmë stresin dhe presionin e të rinjve në punë.

1. Kalimi nga universiteti në punë

Të sapopunësuarit duhet të kuptojnë që ambjenti dhe përgjegjësia që kërkohet në punë është shumë e ndryshme nga universiteti. Për shumicën e vendeve të punës, objektivi është tek fitimi, ndërsa objektivi kryesor i mësimit është për të arritur rezultate të larta. Prandaj të gjithë të rinjtë duhet të jenë në gjendje të bëjnë dallimin.

2. Qëndrimi modest në ambjentin e punës

Nëse sapo jeni punësuar, për të krijuar një opinion të mirë këshillohet të mbani një qëndrim modest dhe të dëgjoni dhe mësoni më shumë nga kolegët e tjerë. Nuk është e përshtatshme që të shfaqni menjëherë karakteristikat personale. Sipas kulturës kineze, ky qëndrim modest është edhe për t'u vetmbrojtur në vendin e panjohur.

3. Jini tolerantë dhe mos reagoni vrullshëm

Përveç përvojës dhe aftësisë në punë, duhet të jeni më tolerantë dhe të duruar në punë. Mos synoni vetëm për përfitimet afatshkurta, duhet të shfrytëzoni kohën e punës edhe për të kalitur durimin dhe arritjen e qëndrueshmërisë emocionale, që janë elemente të rëndësishme për suksesin në karrierë dhe në jetë. Prandaj, nuk ju sugjerojmë që të ndryshoni shumë shpesh vendet e punës, veçanërisht në fillim të karrierës suaj. Paqëndrueshmëria emocionale është pengesë për suksesin në karrierë dhe ndikon negativisht edhe në jetën tuaj.

Këto 3 sugjerime ndihmojnë të sapo punësuarit të përshtaten me vendin e punës. Pas kalimit të periudhës fillestare do të keni aftësinë të njiheni më mirë me marrëdhëniet e ndërlikuara mes kolegëve dhe profilin e veçantë të kompanisë. Disa punonjës mund të bien pre e konflikteve të ashpra dhe kjo do të pengojë zhvillimin. Më poshtë, ju sjellim disa parime për të lehtësuar presionet psikologjike si rezultat e marrëdhënieve në zyrë.

1. Hiqni dorë nga thashethemet për kolegët

Të flasësh për të tjerët, të merresh me thashetheme është diçka normale në ditët tona. Për disa thashethemet për të tjerët janë thjesht kalim kohe, për disa të tjerë ato bëhen për të njohur më mirë kolegët pikat e tyre të forta e të dobëta. Por askush sot nuk ka dëshirë që informacionet private të përhapen tek të tjerët dhe për këtë ata e mbrojnë me fanatizëm jetën e tyre private. Shkelja e privatësisë është fenomen i dënueshëm.

Thashethemet në vendin e punës krijojnë një situatë jo të përshtatshme punonjësit ndahen në grupe apo klane dhe flasin për njëri-tjetrin duke krijuar një gjendje jo të mirë në ambjentin e punës. Ky fenomen është tepër i dëmshëm sidomos për zhvillimin dhe mbarëvajtjen e kompanisë.

Prandaj, mirë është të mos merreni me thashetheme dhe të respektoni privatësinë e të tjerëve, duke krijuar një imazh dhe figurë të mirë për veten tuaj në punë. Kështu do të fitoni respektin e të tjerëve.

2. Mos u ankoni në punë

Në emisionet e kaluara kemi përmendur që ndrydhja e emcioneve ju con drejt depresionit apo problemeve të tjera psikologjike. Po, kjo nuk vlen në mjedisin e punës. Kolegët tuaj mund të jenë ose jo miqtë tuaj.

Nëse ankoheni shpesh për stresin që ju shkakton puna, ata do të mendojnë se ju nuk jeni ambicioz, nuk keni dëshirë të punoni për një karrierë të suksesshme.

Për këtë ata do të ulin nivelin e bashkëpunimit me një person që ankohet shpesh. Prandaj sugjerohet që të mos ankoheni në punë, por vetëm me familjarët dhe miqtë tuaj tepër të ngushtë.

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China