PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Herbalisti kinez sugjeron "Pijen e Mrekullisë"
2014-07-22 16:32:48 CRI Komenti juaj Printoni

Çfarë përfitojmë nga kombinimi i një molle jeshile, karote dhe panxhari? Përfitojmë pijen e mrekullisë!

Kjo pije u prezantua për herë të parë nga herbalisti kinez për trajtimin e kancerit të mushkrive. Por aktualisht ka fituar shumë famë në mbarë botën për vetitë magjike tek shëndeti ynë.

Kjo pije përgatitet fare lehtë, mjafton të keni një mollë jeshile, një karotë dhe panxhar. Pasi i keni larë dhe grirë mirë të gjitha i fusni në një shtrydhëse frutash për të përftuar lëngun. Konsumojeni menjëherë. Për një rezultat dhe shije më të mirë shtoni pak limon dhe pak mjalt. Kurrsesi nuk duhet t'i shtoni sheqer.

Kjo pije që përbëhet nga fuqia e dy perimeve dhe një fruti ka antioksidantë që të shpëtojnë jetën. Mollët përmbajnë vitaminë A, B1, B2, B6, C, E dhe K, folate, niacinë, zink, bakër, magnez, kalium, fosfor, hekur, kalcium etj. Karotat përmbajnë vitaminë A, B1, B2, B3, B6, C, E and K, folate, niacinë dhe acid pantothenic.

Po ashtu përmban mineralet si kalium, kalcium, fosfor, magnez. Një nga komponentët më të rëndësishëm tek karota është betakaroteni.

Dhe pa harruar panxharin i cili është një perime e pasur me vitaminë A, C, B-complex, kalium, hekur, magnez dhe bakër. Ai gjithashtu përmban substanca që luftojnë plakjen.

Me efektin e kombinuar të tyre ju përftoni të gjithë elementët ushqyes që ju duhen për shëndetin Ja disa mrekulli që bën kjo pije:

•Kjo pije është shpresë e re për pacientët që vuajnë me kancer. Në fakt, disa vite më parë një herbalist kinez ia rekomandoi këtë pije një pacienti të tij që vuante nga kanceri i mushkërive. Duke e konsumuar këtë pije çdo ditë për 3 muaj pacienti u shërua nga sëmundja që i kërcënonte jetën. Nuk është vetëm efektive për sëmundjen e kancerit të mushkërive, por kuron gjithashtu çdo lloj kanceri dhe rritjen e qelizave të kancerit.

Pija është shumë efektive në ruajtjen e shëndetit të organeve si veshkat, mëlçia dhe pankreasi. Gjithashtu, ajo forcon edhe organe si zemra dhe mushkëritë.

Pija ndihmon sistemin tretës. Ruan të shëndetshëm stomakun dhe parandalon ulcerat. Rregullon lëvizjen e zorrëve dhe ndikon pozitivisht në rastet e kapsllëkut.

Është një prej mënyrave më të mira për të rritur efektivitetin e trurit. Pija ndihmon në ruajtjen e kujtesës dhe nxit funksionet e trurit.

Ndikon pozitivisht në dhimbjet menstruale. Këshillohet për femrat që kanë dhimbje të forta gjatë ditëve të ciklit, pasi lehtëson dukshëm krizat.

Ndihmon ata që mbajnë dietë. Pija rekomandohet për ata që mbajnë dietë, pasi jep maksimumin e energjisë dhe një numër minimal kalorish.

•Kjo pije i bën mirë zemrës falë komponentëve të saj si karotene dhe luteinë, Dy perimet së bashku me frutin luftojnë kolesterolin e keq mbajnë nën kontroll nivelin e tensionit të gjakut dhe mbrojnë zemrën nga shumë sëmundje. Pija e mrekullisë parandalon gjithashtu rrezikun e atakut.

•Hulumtuesit kanë zbuluar se pija e mrekullisë është një dhuratë nga Zoti për lëkurën me puçrra. Është shumë i vlefshëm për të zhdukur puçrrat dhe rrudhat në lëkurë. Prandaj një gotë me me këtë pije e bën lëkurën tuaj më të freskët.

•Pija gjithashtu ndihmon tretjen. I bën mirë jo vetëm stomakut, por edhe mbron atë gjithashtu nga ulçera. Po ashtu, lehtëson problemet që vijnë nga kapsllëku kronik.

•Është një nga pijet më të mira për shëndetin e trurit, pasi forcon kujtesën dhe funksionin e trurit.

•Pija ndihmon gjithashtu për sytë e lodhur. Nëse punoni për orë të tëra përpara kompjuterit mund të shkaktohet fenomeni i syrit të thatë. Kjo pije eleminon këtë thatësi, skuqjen e syve dhe lodhje e tyre. Ajo gjithashtu forcon shikimin.

•Është një pije e mrekullueshme për forcimin e imunitetit, ndërkohë që e mbron trupin nga shumë infeksione dhe alergji. Personat që vuajnë nga infeksionet në fyt duhet ta provojnë këtë pije dhe do të mahniten nga rezultati.

•Pija është e njohur edhe si një detoksifikuese e mëlçisë dhe pastruese e gjakut. Rrit prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut.

•Gratë që kanë dhimbje menstruale duhet ta provojnë këtë pije dhe do të kenë lehtësira dhe qetësim të dhimbjes. Po ashtu ata që stërviten dhe ndjejnë dhimbje muskujsh duhet ta provojnë këtë pije.

•Pija është gjithashtu e dobishme për të humbur kilogramët pasi ofron energjinë e duhur dhe pak kalori.

•Pija e mrekullisë ka gjithashtu veti anti-inflamatore.

Po si dhe kur duhet ta konsumoni këtë pije?

Për një rezultat më të mirë konsumojeni këtë pije me stomak bosh, pra esëll, në mëngjes. Një orë më pas konsumoni mëngjesin si zakonisht. Këtë pije mund ta konsumoni dy herë në ditë, një në mëngjes dhe një gotë para orës 5 të mbrëmjes..

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China