PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
informacionet e fshehura në gjuhë
2013-07-19 14:13:54 CRI Komenti juaj Printoni

Gjuha, quhet ndryshe edhe "barometri" i shëndetit. Vëzhgimi i gjuhës së pacientit është një metodë rutinë për diagnostikim, jo vetëm në mjekësinë tradicionale kineze, por edhe për atë perëndimore. Sipas mjekësisë tradicionale kineze, organi i gjuhës lidhet ngusht me zemrën; veshja e gjuhës tregon informacione të rëndësishme për shëndetin e stomakut. Mësimi i informacioneve të fshehura në gjuhë është shumë i vlefshëm për mjekimin në fazën e parë, si dhe për parandalimin e përkeqësimit të gjendjes shëndetësore.

Quhet e shëndetshme ajo gjuhë, ngjyra e së cilës është rozë dhe me një shtresë të lehtë me ngjyrë të bardhë. Sipas mjekësisë kineze, gjuha ndahet në 4 pjesë, maja, mesi, anët dhe fundi i gjuhës. Maja e gjuhës jep shumë mesazhe lidhur me shëndetin e zemrës dhe të mushkërive, pjesa e mesit e gjuhës tregon më shumë informacione mbi shpretkën dhe stomakun, pjesa fundore e gjuhës tregon më shumë informacione mbi veshkat, dhe dy pjesët anësore japin të dhëna mbi mëlçinë dhe tëmthin.

Gjuhën mund ta diagnostikoni dhe vetë, por kjo kërkon ndriçim të plotë. Me anë të dritës së diellit ju do të jeni në gjendje të vëreni ngjyrën e gjuhës dhe të veshjes së saj. Vëreni majën e gjuhës dhe më pas pjesët e tjera të saj.

Më poshtë do të përmbledhim karakteristikat abnormale të gjuhës dhe informacionet mjekësore të fshehura në to:

Ngjyra e kuqe në majën e gjuhës dhe e verdha në veshjen e gjuhës: njerëzit që kanë këto shenja tek gjuha e tyre ndjejnë shpesh thatësi në fyt, aromë të pakëndshme të gojës, parapëlqejnë pije të ftohta dhe vuajnë nga ulçera, mërziten shpesh dhe kanë zjarr të brendshëm. Sipas teorisë së mjekësisë tradicionale kineze, këto shenjat simbolizojnë qarkullim të tepërt të energjisë trupore.

Në këto raste është mirë të merrni masat e duhura për të eleminuar ato shenja negative, duke ruajtur lagështinë e ajrit në dhomë; duke konsumuar ushqimet që treten lehtë, si perime dhe fruta; duhet të mënjanoni përdorimin e ushqimeve pikante, të yndyrshme dhe të lini duhanin dhe alkoolin.

Ngjyra shumë e zbehtë e gjuhës: Mjekët kinezë theksojnë se nuk përjashtohet mundësia e anemisë.

"Shtresë e trashë" në gjuhë: shenjë e mostretjes së mirë si dhe e keqfunksionimit të stomakut dhe të shpretkës.

Ngjyrat e errëta si vjollcë e gjuhës: Kjo paraqet mungesën e oksigjenit, e cila vjen si pasojë e sëmundjeve të mushkërisë, zemrës e mëlçisë.

Dridhmimi i gjuhës gjatë zgjatjes së saj mund të jetë shenjë e dobësisë nervore, dobësia e trupit që shkaktohet nga sëmundja afatgjatë, encefalit etj.

Veshja e zezë e gjuhës: Nëse vetëm veshja e gjuhës është me ngjyrë të errët, por vetë gjuha ka ngjyrë normale, pra rozë, në përgjithësi kjo nuk sinjalizon sëmundje. Kjo mund të ketë ardhur si pasojë e ngrënies së ushqimeve ose dhe pirjes së lëngjeve me ngjyrë të errët. Megjithatë, ata të cilët vuajnë nga stomaku dhe nuk kanë konsumuar ushqime apo lëngje me ngjyrë të errët, dhe nëse kanë këtë shenjë mirë është të shkojnë ke mjeku për vizitë.

Një shenjë tjetër eshtë nëse keni mpirje në pjesën fundore të gjuhës, e shoqëruar edhe me mpirje të gishtit, ose dhe nëse keni vështirësi në lëvizjen e gjuhës dhe vështirësi për të folur, duhet të keni kujdes pasi këto shenja paralajmërojnë sëmundjet cerebrovaskulare ose trombozë në fazën e parë të tyre.

Këtu do të bisedojmë më hollësisht për mpirjen e trupit. Sipas mjekësisë tradicionale kineze, mpirja është një shenjë e rëndësishme për paralajmërimin e sëmundjeve. Kjo shenjë simbolizon bllokimin për lëvizjen e lëngjeve të brendshme trupore, ose vështirësi për qarkullimin e gjakut. Për shembull, nëse i mbani të lidhura gishtat për mbi 1 minutë, do të ndieni mpirje, kjo vjen nga bllokimi i lëvizjes së gjakut në gisht. Gjatë gjumit nëse flini vetëm nga një anë, ndoshta do të keni mpirje krahu të nesërmen në mëngjes. Kjo është shkaktuar nga bllokimi i lëvizjes së gjakut në krah. Por, këto lloj shenjash mbi mpirjen mund të asgjësohen shumë shpejt pas pushimit. Nëse ndjenja e mpirjes së trupit vazhdon për një kohë shumë të gjatë, ose keni mpirje të shpeshta të trupit, kjo simbolizon sëmundje përkatëse të shkaktuar nga bllokimi i lëvizjes së gjakut. Le të rikthehemi ke tema e sotme mbi shenjat e gjuhës.

Gjuha e zbehtë dhe me një veshje të hollë zakonisht shoqërohet me një fytyrë të zbehtë, ruajtje nga i ftohti, gjymtyrë të ftohta, mungesë energjie dhe diarre. Këto shenja paralajmërojnë probleme me edemat, sëmundjet e veshkës ose hipotiroiden.

Gjuha e verdhë: kjo simbolizon keqfunksionimin e mëlçisë ose probleme me tretjen.

Veshjat e parregullta të gjuhës: pra nëse diku ka veshje të hollë e diku tjetër veshje të trashë, kjo mund të jetë një shenjë e problemeve me stomakun dhe të sëmundjeve të tjera kronike. (Xu Guang)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China