PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Avioni kinez C919 nis fluturimet në 2016-n
2015-11-03 09:54:06 CRI Komenti juaj Printoni

Avioni kinez për pasagjerë C919 do të kryejë fluturimin e parë të provës vitin ardhshëm.

Modeli C919 është avion i madh pasagjerësh me 158 vende, i pari që prodhohet tërësisht nga Kina. Ai ka një standard fluturimi prej 4,075 km dhe u prodhua nga Korporata Tregtare e Avionëve të Kinës (COMAC).

Avioni C919 do të kalojë në prova të shumta përpara nisjes së fluturimeve zyrtare. Korporata COMAC tha se ka marrë 517 porosi nga 21 klientë nga brenda dhe jashtë vendit. (Albana)


1 2
Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China