PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Xi kërkon përgatitje të kujdesshme për fluturim e parë të C919
2015-11-03 09:54:51 CRI Komenti juaj Printoni

Pas daljes nga prodhimi të avionit të madh C919 për pasagjerë, i projektuar dhe montuar tërësisht nga Kina, presidenti Xi Jinping përcolli urimet e tij për grupin e punës dhe bëri thirrje për përgatitje të kujdesshme për fluturimin e parë të tij.

Xi tha në mesazhin e tij se siguria dhe cilësia duhet të jenë parësore gjatë përgatitjes për fluturimin e parë, i cili është parashikuar të kryhet vitin e ardhshëm.

Avioni C919, që është zhvilluar nga Korporata e Avionëve Tregtarë të Kinës (COMAC), pritet të konkurrojë me modelet e përditësuar të Airbus 320 dhe gjeneratën e re të avionëve Boeing 737. (Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China