PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Gjigantët e industrisë së aviacionit urojnë suksesin e avionit kinez C919
2015-11-03 09:54:39 xinhua Komenti juaj Printoni
Gjigantët e industrisë së aviacionit përcollën urime për prodhimin me sukses nga Kina të avionit për pasagjerë C919, ndërsa theksuan se ky është çast i rëndësishëm në historinë e aviacionit.

Dega e kompanisë Airbus në Kinë përcolli urime të sinqerta për grupin e punës që projektoi dhe montoi avionin C919. Kompania Airbus thotë se beson se Korporata e Avionëve Tregtarë e Kinës (COMAC), do të bëhet një konkurrent i rëndësishëm në treg dhe një forcë të rëndësishme për zhvillimin e industrisë së aviacionit.

"Kompania Airbus dëshiron të përpiqet së bashku me korporatën kineze dhe partnerë të tjerë, për të nxitur bashkërisht zhvillimin e vazhdueshëm të industrisë së aviacionit," theksoi deklarata e Airbus.

Modeli C919 është avioni më i madh për pasagjerë, i projektuar dhe montuar tërësisht nga Kina. Deri tani 21 kompani kanë porositur paraprakisht 517 avionë. (Zhan Dian/Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China