PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kina dhe Shqipëria, marrëveshje për të nxitur shkëmbimet në arsim
2016-02-06 09:48:34 CRI Komenti juaj Printoni

Ditët e fundit, një delegacion shqiptar i fushës së arsimit vizitoi Kinën. Në një intervistë për CRI shqip, sekretari i përgjithshëm i Ministrisë së Arsimit dhe Sporteve të Shqipërisë, Plarent Ndreca flet për marrëveshjen midis Universitetit të Tiranës dhe Universitetit të Gjuhëve të Huaja të Pekinit, me synim nxitjen e shkëmbimeve akademike. Me ftesë të drejtores së zyrës së gjuhës kineze (Hanban) Xu Lin, zoti Ndreca vizitoi Universitetin e Pekinit, Universitetin e Gjuhëve të Huaja të Pekinit, Universitetin Nankai në Tianjin, Universitetin Fudan dhe Unversitetin Normal të Kinës Lindore, në Shangai.

Ndreca veçoi përshtypjet nga Universiteti i Gjuhëve të Huaja të Pekinit ku dëgjoi këngën e bukur shqip "Mirëmëngjes", të interpretuar nga studentët kinezë.

Edhe drejtori i Institutit Konfuci në Universitetin e Tiranës Erion Malaj, i cili ka vizituar Universitetin e Gjuhëve të Huaja të Pekinit shprehu falendrime për studentët kinezë, duke i cilësuar ata si ambasadorë të kulturës shqiptar në botë. Malaj vlerësoi nivelin e gjuhës shqipe të studentëve kinezë, duke u shprehur se dhe në Tiranë është vështirë të dëgjosh një shqipe kaq të pastër.

Në vazhdim ju ftojmë të ndiqni intervistën që gazetarja jonë Zhang Zhuo realizoi nëpërmjet telefonit me Plarent Ndrecën dhe Erion Malajn. (Çang Çuo)  

 

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China