PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Zheng Enbo dhe lidhja e tij e përjetshme me Shqipërinë
2016-02-01 09:47:33 CRI Komenti juaj Printoni

Bashkëkohës i Dritëro Agollit e Ismail Kadaresë, mik i Xhevahir Spahiut e Spiro Dedes, përkthyesi dhe shkrimtari kinez Zheng Enbo flet për ta, sikur t'i kishte vëllezër.

Sot një 77 vjeçar zoti Zhen me emocion kujton vitet e studimit të gjuhës shqipe në Tiranë, miqësinë me poetët dhe letrarët shqiptarë, përvojën e tij si gazetar i të përditshmes kineze "Renminribao", si dhe përkthimet e letërsisë shqipe në kinezisht.

Në prag të Vitit të Ri Kinez, Zheng Enbo përmes një interviste dhënë gazetares së CRI shqip, Eda Merepeza rrëfen lidhjen e tij të përjetshme me Shqipërinë.

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China