PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Midis Shqipërisë dhe Francës me muzikë- Intervistë me pianisten shqiptare Manjola Camuset Trebicka
2016-01-26 16:51:49 CRI Komenti juaj Printoni

Manjola Camuset Trebicka u nderua vitin e kaluar nga Republika Franceze me titullin e lartë "Chevalier des Palmes Academiques" (Kalorës i Palmave Akademike) për kontributin e dhënë në fushën e kulturës dhe arsimit. Para pak ditësh ajo i dhuroi publikut të Tiranës një recital, që u prit me interes, duke hapur rrugën e rikthimeve të tjera artistike të Manjolës në vendlindje.

Në një bashkëbisedim me të pas nderimit me titullin e lartë, gazetarja Eda Merepeza zbulon ndjesitë e kësaj artisteje që tashmë ka jetuar gjysmën e jetës në Shqipëri dhe po kaq në Paris. Si ka ecur karriera e saj në kryeqytetin e artit botëror, Paris ? A ka ndikuar formimi pianistik në atdhe, në suksesin e mëtejshëm të Manjolës ? Si qytetare e Parisit çfarë përjetoi ajo pas sulmeve terroriste të nëntorit? Përgjigjet e këtyre pyetjeve i gjeni në rubrikën e CRI shqip "Intervista".

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China