PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Mimoza Kosturi realizuese e emisionit të Radio Tiranës për 66 vjetorin e marrëdhënieve Shqipëri-Kinë
2015-11-18 09:19:40 CRI Komenti juaj Printoni

23 nëntori shënon 66 vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes Kinës dhe Shqipërisë. Me mbështetjen e ambasadës së Kinës në Shqipëri, Radioja Kombëtare e Kinës (CNR) dhe Radio Tirana do të transmetojnë së bashku një emision muzikor, me synim që të ndiqet nga dëgjuesit e të dy vendeve, duke thelluar njohjen dhe miqësinë mes dy popujve.

Për një njohje më konkrete të muzikës kineze dhe nëpërmjet saj të kulturës së popullit kinez, CNR ka zgjedhur 10 vepra përfaqësuese të muzikës së sotme kineze. Ndërsa për emisionin muzikor të Radio Tiranës na flet redaktorja e tij Mimoza Kosturi. Para disa ditësh bashkë me gazetarë të mediave nga 16 vende të Europës Qendrore dhe Lindore ajo mori pjesë në një seminar të organizuar nga "Shanghai Media Group", në Shangai.

Në bashkëbisedim me gazetaren Eda Merepeza, redaktorja Mimoza Kosturi flet për realizimin e emisionit muzikor për nder të 66 vjetorit të marrëdhënieve diplomatike Shqipëri-Kinë dhe përvojën e saj mbresëlënëse në Shangai.

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China