PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Musaraj: "Një brez, një rrugë," lëvizje strategjike në ekonominë diplomatike"
2015-10-28 17:11:04 CRI Komenti juaj Printoni

Shqipëria e konsideron nismën e Kinës "Një brez, një rrugë" si një lëvizje strategjike në ekonominë diplomatike që do të mundësojë rritjen e bashkëpunimeve tregtare mes vendeve pjesëmarrëse.

Sipas Dr. Adanela Musaraj, këshilltare pranë kabinetit të ministrit shqiptar të Bujqësisë, ky hap i Kinës do të nxitë jo vetëm politikën e eksporteve të prodhimit vendas, por edhe investime të tjera të qeverisë së Kinës në zhvillimin e industrisë ushqimore.

"Ne duhet të bashkëpunojmë me Institutin Konfuci në Tiranë dhe ente të tjera kineze në Shqipëri jo vetëm për përkthimin e informacionit bujqësor të produkteve tona në kinezisht, por dhe të zhvillojmë një marketing të fuqishëm për tregun kinez në bashkëpunim dhe me dhomat e tregtisë shqiptaro kineze," tha Musaraj, gjatë një interviste për CRI Shqip.

Më 26 qershor 2015, ministri i Bujqësisë i Shqipërisë Edmond Panariti dhe zv./ministri i Bujqësisë i Kinës Zeng Yi Chun, u takuan Sofje. Të dy zyrtarët biseduan nxitjen e bashkëpunimit në fushën e bujqësisë nën këtë ombrellë strategjike "Një brez, një rrugë.".

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China