PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Arbër Kondo dhe jeta e tij në Pekin
2015-06-10 14:54:10 CRI Komenti juaj Printoni

Arbër Kondo është një i ri shqiptar që studjon për master në marrëdhëniet ndërkombëtare pranë Universitetin Renmin të Kinës. Ditët e fundit, ai vizitoi Radion tonë dhe na dha një intervistë.

Shumë shqiptarë studjojnë në vendet perëndimore, por Arbri zgjodhi Kinën. Ai na thotë se pas studimeve për marrëdhënie ndërkombëtare në Tiranë ai mendoi se janë të rëndësishme marrëdhëniet ndërkombëtare të Kinës me vende të ndryshme, prandaj erdhi në Pekin për studime të mëtejshme.

Arbri shprehet mjaft i kënaqur për Universitetin Renmin, për stafin akademik të përgatitur dhe miqësor, për nivelin e lartë të studimit si dhe kujdesin ndaj studentëve.

Si çdo student i huaj, Arbri ka mall për familjen në Tiranë, pavarësisht se e shoqja iu bashkua atij në Pekin, edhe ajo studente.

Gjatë qëndrimit 4 vjeçar në Pekin, Arbri ka provuar nga afër miqësinë e kinezëve, madje ai është ndjerë mjaft mirë kur disa kinezë i kanë thënë se njohin filmat dhe këngët shqiptare. Ai mendon se midis vendeve tona ka një miqësi, që duhet zhvilluar më tej.(Çang Çuo)

 

<<<Jam në Kinë

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China