PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Meri Kumbe, teknologjia sfidë për folklorin
2015-05-27 17:23:09 CRI Komenti juaj Printoni

Shqipëria shpalosi thesarin e saj folklorik në Festivalin Mbarëkombëtar të Gjirokastrës, i cili ka pak javë që u mbyll në kalanë e qytetin të gurtë. Aktiviteti kulturor është më i madhi që përmbledh trashëgiminë kulturore jomateriale.

Festivali që i mungoi për afro gjashtë vjet skenës së kalasë së Gjirokastrës, këtë vit shfaqi kostume të ripunuara të ngjashme me modelet e trashëguara, instrumente muzikore të prodhuara në mënyrë artizanale dhe muzikë e tekste të këngëve të trashëguara e jo krijime të reja. Këto ishin kushtet e rrepta të organizatorëve për ta lehtësuar trashëgiminë kulturore jomateriale nga komercializmi dhe banaliteti që e ka karakterizuar së fundi.

Për drejtoren e Qendrës së Veprimtarive Folklorike, Meri Kumbe, koha që jetojmë është një sfidë e madhe për folklorin për shkak të ndikimit të teknologjisë. Por nga ana tjetër teknologjia dixhitale po ndihmon për ruajtjen dhe ekspozimin e trashëgimisë.

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China