PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Fondacioni "Gjirokastra" dhe promovimi i qytetit të gurtë- Intervistë me Drejtorin ekzekutiv Sadi Petrela
2015-04-29 09:15:43 CRI Komenti juaj Printoni

Gjirokastra, qyteti i gurtë i jugut të Shqipërisë është përfshirë në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në vitin 2005.

Qysh nga viti 2001 në këtë qytet vepron Fondacioni "Gjirokastra", i cili ka realizuar 50 projekte me vlerë 2 milion euro nga donatorë të ndryshëm si agjenci të OKB-së, Komisioni Evropian, BE-ja etj, për të ruajtur monumentet arkitekturore të qytetit si dhe për restaurime dhe veprimtari promovuese.

Drejtori ekzekutiv i Fondacionit "Gjirokastra", Sadi Petrela në një intervistë për Radio Ejani në 106 FM flet për veprimtarinë e deritanishme të tij dhe projektet për të ardhmen. Si u restauruan disa nga shtëpitë monument të qytetit të gurtë ? Bashkëpunimi me institucionet shtetërore dhe qeverisjen vendore për menaxhimin e trashëgimisë kulturore. Turizmi në Gjirokastër dhe shtimi i turistëve nga Kina. Na ndiqni në "Intervista" realizuar nga gazetarja Eda Merepeza.

 

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China