PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Me balerinët kinezë flisnim me zemër-Intervistë me baletmaestrin Luan Shtino
2015-01-14 09:30:01 CRI Komenti juaj Printoni

Një ditë pune në seksionin e shqipes në Radion e Jashtme të Kinës në fotot e trupës së baletit të njohur "Detashmenti i kuq i grave" njoha baletmaestrin Luan Shtino. Kolegët e mi u nteresuan të realizonim një intervistë me të, pasi dhe një balerinë kineze e kishte kujtuar me nostalgji. U premtova se gjatë qëndrimit në Tiranë do të intervistoja zotin Shtino.

Përmes emocionesh të shumta kur pa fotot e afro 40 viteve më parë baletmaestri më rrëfeu lidhjen e tij me Kinën. Një lidhje jo vetëm në skenën e baletit, por dhe mes kolegësh, respekti i ndërsjelltë dhe kujtimet e pashlyera nga turnetë në Kinë. Ndër të tjera ai më tha se ndonëse nuk e flisnin gjuhën e njeri-tjetrit balerinët shqiptarë e kinezë kuptoheshin me zemër. Ju ftojmë të ndiqni intervistën dhënë gazetares së "Radio Ejani" Eda Merepeza nga baletmaestri Luan Shtino.

 

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China