PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Reuters: Muri i Madh, peizazhi që s'duhet humbur
2011-03-10 22:30:21 cri komenti juaj Printoni

Agjencia britanike Reuters, publikoi kohët e fundit "Listën e peizazheve që s'duhen humbur", ku radhitet në vendin e parë segmenti Simatai, i Murit të Madh kinez.

Reuters publikoi për herë të parë listën, duke u bazuar në vizitat e turistëve dhe specialistëve britanik të sektorit. Turistët e huaj dëshirojnë ta vizitojnë Murin e Madh dhe duke ecur mbi të, do t'i përshkojë një ndjesi krenarie e pabesueshme, thotë Reuters.

Në listë përfshihet edhe Hutongu i Pekinit. Sipas hartuesve të listës, nëse vizitoni hutongjet e vjetra dhe bisedoni me banorët origjinalë të tyre, do të zbuloni shumë histori interesante.

Segmenti Simatai, i Murit të Madh ndodhet në verilindje të Pekinit. Ai është e vetmja rrënojë e arkitekturës kineze që ruan pamjen origjinale nën dinastinë Ming. (Wang Lei)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China