PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kryeministri, Li Keqiang thekson risitë në arsimin e lartë
2016-04-17 11:10:50 CRI Komenti juaj Printoni

Kryeministri i Kinës Li Keqiang kërkon nga institucionet e arsimit të lartë që të nxisin studimin e shkencës dhe të teknologjisë, për të ndihmuar zhvillimin ekonomik.

Ai i bëri deklaratat gjatë një vizite në Universitetin Tsinghua dhe Universitetin e Pekinit.

Li tha se risitë kërkojnë përpjekje vetjake dhe mësimin nga përvojat dhe konceptet e përparuara nga vendet e tjera.

Ai u bëri thirrje institucioneve shkencore dhe të teknologjisë të shmangin studimet paralele në të njëjtin nivel.

Gjithashtu ai theksoi se duhen bërë më shumë përpjekje për të tërhequr talente të nivelit të lartë dhe nxitur studimet e tyre. (Zhan Dian/Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China