PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kina përcakton objektiva kryesore ekonomike për 2016-n
2016-04-17 09:54:33 CRI Komenti juaj Printoni

Planifikuesi kryesor ekonomik i Kinës ka listuar përparësitë e reformave për vitin 2016, përfshirë reformimin e kompanive shtetërore, mbikëqyrjen e tregut, investimet, hapjen dhe risitë.

Komisioni Kombëtar i Zhvillimit dhe i Reformës lëshoi një deklaratë ku nënvizon se vendi do të vazhdojë t'i qaset pronësisë së përzierë të ndërmarrjeve shtetërore si dhe njëherësh do të përmirësojë mbikëqyrjen e tregut, duke përshirë hartimin e listës negative për të përmirësuar rregullat e futjes në treg.

Për disa lloj industrish do të ulet pragu për investitorët, ndërsa do të përmirësohet mjedisi i tanishëm i investimeve dhe i financave.

Kina planifikon të ndihmojë 100 milionë njerëz të vendosen në qytete duke zbatuar reformën e përmirësuar të regjistrimit të lejeve të banimit.

Sipas deklaratës së komisionit, vendi do të nxitë nismën 'Brezi dhe Rruga,' bashkëpunimin ndërkombëtar mbi kapacitetin e prodhimit duke hapur më tej sektorët e shërbimit dhe të prodhimit, si dhe krijimin e një liste negative për investimet e huaja. (Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China