PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Franca, Gjermania kërkojnë zbatimin e marrëveshjes së re të Minskut
2016-04-16 10:25:19 CRI Komenti juaj Printoni

Franca dhe Gjermania i kërkuan qeverisë së re ukrainase të shpejtoj përparimin e reformave të brendshme dhe zbatimin e marrëveshjes së Minskut, modernizimin e vendit, goditjen e korrupsionit dhe reformën e institucioneve të drejtësisë.

Thirrja erdhi gjatë një bisede të përbashkët telefonike të presidentit francez François Hollande, kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit ukrainas Petro Porochenko, të premten.

Një deklaratë e lëshuar pas telefonatës thekson se Franca dhe Gjermania e mbështesin plotësisht presidentin Poroshenko dhe për kryeministrin e ri Volodymyr Groysman.

Njëkohësisht, Hollande dhe Merkel theksuan se duan të shohin përparim të shpejtë dhe konkret mbi zbatimin e marrëveshjes së re të Minskut. (Zhan Dian/Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China