PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kinë, Banka Qendrore ka besim tek qëndrueshmëria e RMB-së
2016-04-15 18:53:36 CRI Komenti juaj Printoni

Zv.guvernatori i bankës qendrore të Kinës Yi Gang tha të enjten se ka besim se monedha kineze RMB do të jetë e qëndrueshme.

Yi i tha këto gjatë një aktiviteti në Institutin Brookings. Ai theksoi se Kina ndjek një sistem të veçantë për menaxhimin e kursit të këmbimit, që bazohet në kërkesë-ofertën e tregut dhe duke iu referuar shportës së monedhave.

Ai theksoi se forcat e tregut mbeten faktori numër një në përcaktimin e vlerës së RMB-së, por paqëndrueshmëria e lartë e tregut nuk është e mirë për Kinën apo për pjesën tjetër të botës, sidomos kur kemi parasysh tkurrjen e kërkesës botërore. (Albana)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China