PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Rregullat e reja të gjykatës kineze hyjnë në fuqi në maj
2016-04-15 10:28:46 CRI Komenti juaj Printoni

Gjykata e Lartë e Kinës njoftoi miratimin e rregullave të reja për gjykatat, të cilat do të hyjnë në fuqi në maj. Pjesa më e madhe e rregullave të reja kanë të bëjnë me të drejtat e të pandehurve. Sipas tyre, të pandehurit mund të paraqiten në gjyq me veshje të zakonshme, ose me uniformën e burgut. Gjykata nuk do të vendosë mjete shtrënguese ndaj të pandehurve gjatë gjykimit, nëse ata nuk konsiderohen nga gjykata si persona me rrezikshmëri.

Në të njëjtën kohë, rregullat e reja të gjykatës ofrojnë masa mbrojtëse për të miturit, duke i kërkuar gjykatave krijimin e kushteve për ta. Në rregullat e reja përfshihet dhe mbrojtja e dështimtarëve dhe e të dhënave personale. (Xu Guang/ Eda Merepeza)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China