PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Presidenti grek Pavlopoulos, thirrje për më shumë investime nga Kina
2016-04-11 10:28:54 CRI Komenti juaj Printoni

Presidenti i Greqisë Prokopis Pavlopoulos u takua të shtunën me presidentin e korporatës kineze COSCO, Xu Lirong.

Gjatë takimit ai u shpreh se Athina shpreson se pas fillimit të projektit të portit të Pireut, mund të tërhiqen më shumë investime nga Kina dhe të ngrihet niveli i marrëdhënieve dypalëshe.

Pavlopoulos tha se investimi në portin e Pireut është më i madhi i Kinës në Greqi, si dhe më i rëndësishmi nga ana ekonomike dhe politike.

Ai shtoi se pala greke vlerëson miqësinë dhe bashkëpunimin me Kinën dhe dëshiron të luajë një rol pozitiv për zhvillimin e marrëdhënieve midis Europës dhe Kinës.

Presidenti i COSCO-s, Xu Lirong, paraqiti planin mbi zhvillimin e portit të Pireut dhe shprehu besimin se ai do të jetë një ndër portet më të mëdha të Europës, që njëkohësisht do të ruajë zhvillimin e gjelbër për të mbrojtur mjedisin. (Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China