PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
"Fitch": Ekonomia kineze mund ta shmangë rënien e shpejtë
2016-04-06 21:20:18 CRI Komenti juaj Printoni

Një raport i ri nga agjencia e renditjes "Fitch" tregon se, përkundër disa dobësive strukturore, Kina ka ende burime të mjaftueshme financiare për të shmangur një "ulje të shpejtë" në një periudhë afatshkurtër.

"Fitch" vëren se shumica e bankave, si dhe huamarrësit e tyre më të mëdhenj, janë shtetërore ose të ndikuara nga shteti. Kjo tregon se humbja e besimit në gjirin e kreditorëve, që mund të krijojë një krizë financiare, nuk është e mundur.

Sipas raportit të "Fitch" suficiti i llogarive korrente në Kinë pritet ta kalojë sivjet shifrën 300 miliardë dollarë të SHBA-së.

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China