PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
AKSE, Rritja ekonomike e Kinës në tremurojin e parë 6.7%
2016-03-29 10:06:30 CRI Komenti juaj Printoni

Vëzhguesi qeveritar kinez parashikon që rritja ekonomike e vendit në tremujorin e parë të vitit do të jetë rreth 6.7%. Akademia Kombëtare e Strategjisë Ekonomike bën të ditur se për këtë parashikim janë marrë parasysh faktorë si ngadalësimi i prodhimit industrial dhe investimeve, si dhe dobësimi i konsumit dhe eksporteve.

Bazuar në një mbështetje më të fortë fiskale, vëzhguesit parashikojnë që rritja ekonomike në tremujorin e dytë do të jetë 6.8%. Ndërkohë vëzhguesit parashikojnë një rritje prej 2.2 % të çmimeve të konsumit në tre muajt e parë të vitit.

Objektivi për rritjen ekonomike të Kinës varionte nga 6.5 deri në 7% për këtë vit, me një normë mesatare vjetore prej 6.5% deri në vitin 2020. (Eda Merepeza)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China