PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Greqia, e pakënaqur me progresin e marrëveshjes BE-Turqi
2016-03-24 10:24:53 CRI Komenti juaj Printoni

Kryeministri grek Alexis Tsipras shprehu pakënaqësi për mungesën e progresit në zbatimin e marrëveshjes, që u arrit javën e kaluar mes BE-së dhe Turqisë për të frenuar hyrjen e refugjatëve në Europë përmes Detit Egje.

Pakënaqësia e Athinës është shprehur tek sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg përmes një bisede telefonike. Sipas Agjencisë Shtetërore të Lajmeve AMNA, kohët e fundit është përshkallëzuar tensioni në kampet e mbipopulluara të Idomenisë, në afërsi të kufirit mes Greqisë dhe Maqedonisë.

Shefi i qeverisë greke i tha Stoltenberg-it se veprimet e NATO-s nuk kanë arritur rezultatin e pritur. Fluksi i emigratëve nga Turqia nuk është ulur. Marrëveshja hyri në fuqi të dielën e kaluar.

Disa mijëra refugjatë dhe emigrantët kanë mbetur në Greqi prej mesit të shkurtit për shkak të mbylljes së kufijve. (Xu Guang)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China