PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Koreja e Veriut, e gatshme për sulme bërthamore
2016-03-11 09:47:28 CRI Komenti juaj Printoni

Lideri suprem i Koresë së Veriut Kim Jong Un i ka urdhëruar trupat strategjike të Ushtrisë Popullore të jenë të gatshme për sulme bërthamore, njofton agjencia shtetëtore e lajmeve KCNA.

Ai e bëri deklaratën gjatë inspektimit të stërvitjes së lëshimit të raketave balistike nga trupat strategjike. Kim Jong Un tha se Koreja e Veriut do të vazhdojë provat bërthamore, me synim rritjen e aftësisë për sulme bërthamore.

Ai kërkoi që ekipet studimore të armëve bërthamore të hartojnë rregulloren e administrimit të predhave bërthamore, për të garantuar shpejtësinë e sigurinë e sulmit bërthamor, në rast emergjence. Lideri suprem koreanoverior kërkoi krijimin e një sistemi të vetëm drejtues dhe të administrimit të armëve bërthamore. (Fani/ Eda Merepeza)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China