PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Korea e Veriut njofton zvogëlimin e mbushjes bërthamore për raketat
2016-03-09 20:05:05 CRI Komenti juaj Printoni

Udhëheqësi verikorean Kim Jong-Un citohet të ketë deklaruar se shkencëtarët ushtarakë kanë zvogëluar me sukses një mbushje termobërthamore.

Kim i bëri komentet gjatë një mbledhje me zyrtarë të zhvillimit të armëve bërthamore.

Disa ditë më parë Veriu kërcënoi me sulm bërthamor Korenë e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara. Kërcënimi ndodhi pasi Seuli dhe Uashingtoni filluan një manovër të gjerë ushtarake.

Tensionet ushtarake janë rritur në Gadishullin Korean pas provës bërthamore dhe lëshimit të një sateliti me anën e një rakete me reze të gjatë veprimi, të cilat u dënuan në mënyrë unanime nga Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara. (Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China