PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Norma e inflacionit e eurozonës u rrit në 0.3% në janar
2016-02-26 09:53:16 CRI Komenti juaj Printoni

Agjencia e statistikave e BE-së njoftoi të enjten se norma e inflacionit e eurozonës u rrit në 0.3%, e cila është më e lartë se norma e dhjetorit e vitit të kaluar prej 0.2%, si dhe ajo e janarit të vitit të kaluar prej -0.6%.

Në janar, norma e inflacionit në 28 vendet anëtarë të BE-së ishte 0.2%, e njëjta me atë të dhjetorit të vitit të kaluar, por më shumë se ajo e një viti më parë.

Sipas statistikave, ulja e vazhdueshme e çmimeve të energjisë është faktori kryesor që ndikon inflacionin. Norma e tanishme e inflacionit është shumë larg nga standardi i përcaktuar prej 2% dhe Banka Qendrore Europiane do të përballet me presion më të madh për të ndërmarrë politika të lehtësimit financiar. (Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China