PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Brazil, ekspertët amerikanë studiojnë efektet e virusit Zika te foshnjat
2016-02-24 10:27:29 CRI Komenti juaj Printoni

Një ekip prej 16 specialistësh të Qendrës së Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve të ShBA-së do të nisë ekzaminimin e efekteve të virusit Zika te foshnjat braziliane.

Qëllimi i studimit është të vërtetojë nëse virusi shkakton mikrocefali te foshnjat e porsalindura, një dyshim i ngritur nga studjuesit brazilianë.

Specialistët amerikanë do të ekzaminojnë gjakun e foshnjave të prekura nga mikrocefalia dhe nënat e tyre, por edhe nënat që kanë lindur në periudhën e përhapjes së epidemisë.

Trajnimi nga specialistët amerikanë të shëndetësisë nisi të hënën në qytetin verilindor brazilian Joao Pessoa, ku shpërtheu fillimisht epidemia e virusit Zika.

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China