PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kina kritikon veprimet amerikane në Detin Jugor
2016-02-23 09:59:51 CRI Komenti juaj Printoni

"Militarizimi" i Detit të Kinës Jugore është shkaktuar nga aktivitetet e shumta të avionëve dhe anijeve ushtarake të ShBA-së, deklaroi të hënën zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Kinës, Hua Chunying.

ShBA-ja ka dënuar vazhdimisht militarizim e Detit Jugor si dhe dislokimin e sistemit të raketave në ishullin Yongxing, çka ka shtuar tensionet.

Por zëdhënësja i mbrojti veprimet. "Kina po dislokon pajisje për mbrojtjen e territorit. Kjo nuk ka asnjë ndryshim nga instalimet mbrojtëse të ShBA-së në ishullin Hawaii," tha Hua, ndërsa shtoi se avionët dhe anijet ushtarake amerikane kanë shtuar aktivitetin vëzhgues në rajon. Kjo, sipas zëdhënëses, ka shtuar tensionet në Detin e Kinës Jugore si dhe është shkaku i "militarizimit" të tij.

"Ne shpresojmë se SHBA-ja nuk do të shkaktojë dhe nxitë tensione në këtë rajon, ndërsa i bëjmë thirrje të luajë rol konstruktiv për paqen dhe stabilitetin rajonal," theksoi Hua Chunying. (Jiang Lei/Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China