PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kina kremton Festivalin e Fenerëve
2016-02-22 10:07:07 CRI Komenti juaj Printoni

Sot në mbarë Kinën kremtohet Festivali i Fenerëve. Me këtë rast ambjentet publike dhe private janë zbukuruar me fenerë të kuq, janë përgatitur gatimet tradicionale si dhe një element tjetër i festës është vallja e luanit.

Festivali i Fenerëve kremtohet ditën e 15-të të muajit të parë të Kalendarit Hënor Kinez dhe shënon hënën e parë të plotë të vitit të ri kinez. Festimet ndryshojnë nga njera krahinë në tjetrën, por e përbashkëta e tyre është ngrënia e dumplings-ave të ëmbël me oriz.

Kjo ditë shënon dhe përfundimin e pushimeve të Festivalit të Pranverës.(Eda Merepeza)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China