PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kinë, 800 miliard yuanë investime për projektet për ujin në 2016
2016-02-18 09:53:14 CRI Komenti juaj Printoni

Organi më i lartë i planifikimit ekonomik në Kinë ka deklaruar se këtë vit do të investohen 800 miliard yuan, ose 120 miliard dollarë amerikanë për projektet në sektorin e sigurisë së ujit. Komisioni Kombëtar i Zhvillimit dhe Reformës ka bërë të ditur se për realizimin e këtij objektivi do të nxitet biznesi privat. Investimet në projektet për sigurinë e ujit në Kinë janë rritur gjatë planit të fundit pesëvjeçar të zhvillimit nga viti 2011-2015. Të dhënat zyrtare raportojnë se 2 trilion yuan janë shpenzuar gjatë kësaj periudhe për sigurinë e ujit.

Nga investimet për përmirësimin e ujit të pijshëm në zonat rurale, kontrollin e përmbytjeve dhe projektet hidro-energjetike në fshatra kanë përfituar qindra milionë banorë. (Eda Merepeza)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China