PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Rënia më e madhe e çmimit të naftës në 12 vjet
2016-02-12 09:39:59 CRI Komenti juaj Printoni

Çmimi i naftës në tregun ndërkombëtar u ul përsëri të enjten, si pasojë e shqetësimeve për mbifurnizim dhe çmimi i saj në bursën e Nju-Jorkut ra në pikën më të ulët gjatë 12 vjetëve të fundit, me 26.21 dollarë për fuçi, ose me një ulje prej 4.5%.

Sipas parashikimeve të Drejtorisë së Informacioneve Energjetike të ShBA-së, inventari global i naftës bruto do të shtohet më tej sivjet dhe në vitin e ardhshëm. Një raport i kësaj drejtorie thotë se vëllimi i prodhimit ditor i OPEC-ut ishte 31.6 milionë fuçi, ose 800 mijë fuçi më shumë se vitin 2014. Ndërsa këtë vit dhe vitin e ardhshëm vëllimi i prodhimit ditor të OPEC-ut do të shtohet përkatësisht 700 mijë fuçi dhe 600 mijë fuçi. (Wang Lei/Eda Merepeza)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China