PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Yellen, ekonomia kineze nuk do të ketë rënie të madhe
2016-02-11 09:51:03 CRI Komenti juaj Printoni

Presidentja e Rezervës Federale të ShBA-së Janet L. Yellen tha të mërkurën se FED mund të rritë gradualisht normën bazë të interesit, por duke patur parasysh situatën monetare në vend dhe pasigurinë në perspektivën e ekonomisë, ky proces do të ngadalësohet.

Në një mbledhje të Komitetit të Shërbimeve Financiare të Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit Amerikan, Yellen tha se të dhënat aktuale tregojnë se rritja e ekonomisë kineze nuk do të ketë rënie të madhe, por zhvlerësimi i monedhës kineze RMB ka shkaktuar shqetësim në treg, lidhur me politikën e kursit të këmbimit të RMB-së dhe perspektivën e ekonomisë kineze, duke krijuar luhatje në treg madje dhe shqetësim për të ardhmen e ekonomisë botërore. (Wang Lei/Eda Merepeza)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China