PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kinë, bie me 2.3 % prodhimi i çelikut bruto në 2015-n
2016-01-20 09:49:53 CRI Komenti juaj Printoni

Të dhënat zyrtare tregojnë se prodhimi vjetor i çelikut të papërpunuar në Kinë shënoi një rënie vjetore prej 2.3 për qind në vit me rreth 800 milionë tonësh në vitin 2015.

Kjo është rënia e parë në dy dekadat e fundit, ndërkohë që industria po lufton me mbiprodhim të vazhdueshëm.

Mbiprodhimi industrial në sektorë si çeliku dhe çimentoja është kthyer në një problem të madh për ekonominë.

Qeveria kineze ka ndaluar ndërtimin e fabrikave të reja të prodhimit të çelikut, çimentos dhe aluminit elektrolitik për ta zgjidhur problemin.

Kompania Fitch Ratings parashikon se kapaciteti i prodhimit të çelikut të Kinës ka gjasa të arrijë kulmin në vitin 2016, ndërkohë kapaciteti i eliminuar do t'ia lerë vendin gradualisht kapaciteteve të rinj. (Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China