PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Ekonomia kineze, rritje rreth 7 % në 2015-n
2016-01-12 16:03:35 CRI Komenti juaj Printoni

Gjendja e ekonomisë kineze në vitin 2015 ishte e stabilizuar dhe rritja vjetore e saj vlerësohet të ketë qenë rreth 7 %, duke përmbushur objektivin, bëri të ditur të martën zëdhënësi i Komisionit Kombëtar të Zhvillimit dhe Reformës të Kinës Li Pumin.

Li theksoi në një konferencë shtypi se viti 2015 ishte viti i fundit i planit të 12-të 5-vjeçar. Të 24 objektivat kryesore mbi zhvillimin ekonomik e shoqëror të këtij plani parashikohet se janë realizuar me sukses. Ndër to, treguesit mbi mjedisin e burimet dhe nivelin e jetesës vlerësohet se i kanë tejkaluar objektivat kombëtare. Si rezultat, fuqia e Kinës në ekonomi, shkencë e teknologji dhe mbrojtje, si dhe ndikimi i saj në arenën ndërkombëtare, janë rritur në një nivel më të lartë, duke hedhur një bazë të mirë për planin e 13-të 5-vjeçar, u shpreh zëdhënësi Li Pumin. (Jiang Lei)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China