PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kinezët ndërtojnë sistem kabllor transatlantik
2015-12-28 10:10:09 CRI Komenti juaj Printoni

Kohët e fundit, u nënshkrua një marrëveshje për ndërtimin e sistemit kabllor transatlantik mes Kamerunit dhe Brazilit. Sipas marrëveshjes, investimet do të bëhen nga kompania kamerunase CAMTEL dhe China Unicom, ndërsa ndërtimi do të bëhet nga kompania "Huawei Marine Networks".

Sistemi kabllor do të lidhë qytetin Kribi të Kamerunit me Fortaleza-n e Brazilit. Gjatësia totale e tij do të jetë rreth 6000 km. Fondi për këtë projekt është rreth 200 milionë dollarë amerikanë dhe ndërtimi parashikohet të përfundojë në fuind të vitit 2017.

Ndërtimi i këtij sistemi në shtratin detar nga kompania kineze Huawei Marine shënon herën e parë që ndërmarrjet e vendeve në zhvillim futen në një fushë të zotëruar nga vendet e zhvilluara.

Aktualisht, lidhja mes Afrikës dhe Amerikës Latine realizohet me satelit ose kabllo detare nëpërmjet SHBA-së dhe Europës, por shpeshherë ka defekte. Pas ndërtimit të sistemit të ri kabllor, vendet afrikane dhe ato amerikanojugore do të lidhen drejtpërdrejt mes tyre. Kostoja do të ulet ndjeshëm dhe do të garantohet siguria e rrjetit. (Jiang Lei)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China