PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Përfundon takimi i Organizatës për Bashkëpunim të Shangait
2015-12-16 09:51:11 CRI Komenti juaj Printoni

Kryeministrat e vendeve anëtare të Organizatës për Bashkëpunim të Shangait (O.B. të Shangait) u zotuan për thellimin e bashkëpunimit ekonomik rajonal përfshirë nismën e Kinës "Një brez, një rrugë".

Zotimi vjen pas përfundimit të martën, të takimit dyditor në qytetin Zhengzhou të Kinës.

Pas takimit u lëshua një deklaratë ku thuhet se bashkëpunimi i ardhshëm ekonomik do të fokusohet tek infrastruktura dhe investimet në kapacitetin e prodhimit.

Kryeministrat ritheksuan gjithashtu mbështetjen për nismën e Kinës "Një brez, një rrugë", me besimin se ajo do të ndihmojë ekonomitë rajonale dhe mbrojtjen e paqes.

Deklarata e përbashkët ritheksoi gjithashtu risitë teknologjike dhe mundësinë e krijimit të zonave të bashkëpunimit ekonomik.

Kryeministrat miratuan buxhetin e organizatës për vitin 2016 dhe vendosën që takimi i ardhshëm të mbahet në Kirgizistan. (Albana)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China