PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Mbyllet takimi i kryeministrave të OBSh-së, nënshkruhet komunikata e përbashkët
2015-12-15 19:23:27 CRI Komenti juaj Printoni
 

 

Takimi i 14-të i kryeministrave të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (OBSh) u mbyll të martën në qytetin Zhengzhou të Kinës Qendrore, me nënshkrimin e një komunikate të përbashkët.

Kryeministri kinez Li Keqiang u bëri thirrje të gjitha shteteve anëtare të kësaj organizate për përpjekje më të mëdha në bashkëpunimin në fushën e sigurisë, kapaciteteve, ndërlidhshmërisë, financave, tregtisë rajonale dhe përmirësimit të jetesës së njerëzve.

Gjatë takimit dyditor, liderët e vendeve anëtare të OBSh-së shkëmbyen ide mbi bashkëpunimin në fushën e investimeve, financave, transportit dhe komunikimit kulturor.

Organizata e Bashkëpunimit të Shangait u themelua në vitin 2001 dhe ka tani gjashtë vende anëtare: Kina, Rusia, Kazakistani, Taxhikistani, Kirgizistani dhe Uzbekistani. Ndërkohë, Afganistani, India, Irani, Mongolia dhe Pakistani janë vende vëzhguese, ndërsa Bjellorusia, Turqia dhe Sri-Lanka janë partnerë dialogu.(Raela)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China